Vecāku prātā bieži vien rodas jautājums – kā izaudzināt patstāvīgu bērnu? Atrast līdzsvaru starp izlutināšanu un pārspīlētiem noteikumiem ir uzdevums, ar ko saskaras ikviens vecāks. Veselīgas un visām pusēm skaidras robežas ir pirmais solis uz atbildīgu un patstāvīgu bērnu. Tomēr ir arī vairākas lietas, ko var ieviest ikdienas dzīvē, lai bērns kļūtu patstāvīgāks.
1. Izvēles iespējas
Jau no pavisam mazām dienām, pat pirms pirmā gada jubilejas, var sākt praktizēt un piedāvāt bērnam izvēles iespējas situācijās, kur tas ir iespējams. Piemēram, kuru krekliņu un kuras bikses šodien vilksim? Brokastīs gribēsi maizīti ar desu vai maizīti ar sieru? Piedāvājot variantus, kur visas izvēles ir atbilstošas situācijai un katra bērna izvēle būs pareiza. Vakarā pirms bērnudārza vai skolas ļauj bērnam salikt sev drēbes pašam. Respektē bērna izvēli un piedāvā izvēli situācijās, kur nav pareizas un nepareizas atbildes.
2. Iesaisti bērnu ikdienas darbos
Kopīgi gatavojot ēst, mazgājot māju, žāvējot un lokot veļu, laistot puķes vai darot jebkuru citu mājas darbu, bērns iemācīsies, ko un kā pareizi darīt. Gluži kā pieaugušie, arī bērni vislabāk apgūst jaunas prasmes, darbojoties praktiski. Jo agrāk ļausi bērnam sev palīdzēt, jo ātrāk viņš būs gatavs šos darbiņus paveikt arī patstāvīgi. Piemēram, ielikt netīro un izņemt tīro veļu no veļas mašīnas, nomazgāt augļus vai noslaucīt galdu. Bērnus sajūsmina iespēja darīt “pieaugušo darbus”, ja dodam viņiem laiku un iespēju to darīt savā tempā.
3. Savi pienākumi
Uztici bērnam kādus mājas darbiņus, kurus jāpaveic tieši viņam. Apzinies, ka tas aizņems nedaudz vairāk laika, nekā to izdarīt pašam, taču tas bērnā iesēs apzinības un atbildības sajūtu. Sākumā noteikti par to būs jāatgādina. Varat izveidot darāmo darbu sarakstu, kurā atzīmēties, kad darbiņš paveikts. Bērnudārza vecuma un pirmo klašu skolēniem piemēroti darbiņi būs savas puķes apliešana, savu netīro drēbju aiznešana uz veļas grozu, spilvenu sakārtošana dīvānā, savu rotaļlietu salikšana plauktos vakarā un citi nelieli darbiņi.
4. Rotaļas un spēles
Bērniem patīk spēlēties. Īpaši, ja mamma vai tētis spēlējas kopā ar viņiem. Brīžiem gribas teikt – aizej, paspēlējies pats! Tomēr pēc mirkļa jau vecāki tiek saukti palīgā. Lai veicinātu bērna patstāvīgu spēlēšanos, esi blakus, taču ļauj bērnam pašam izvēlēties, ar kurām mantām šoreiz spēlēties. Vari veicināt bērna iztēli, mudinot izdomāt jaunus veidus, kā izmantot rotaļlietas, kas jau apnikušas. Daļu mantas vari nolikt glabātuvē un reizi mēnesī tās mainīt. Tā ik mēnesi “vecās” mantas iegūs jaunu elpu.
5. Pulciņi un nodarbības
Interešu pulciņi un sporta nodarbības ir nepieciešamas ne tikai bērna fiziskajai sagatavotībai vai brīvā laika pavadīšanai, bet tas ir lielisks veids, kā bērns var iepazīties ar jauniem cilvēkiem, mācīties būt un iejusties jaunā vidē, kā arī veicina bērna patstāvību. Sākumā kopīgi ar bērnu sagatavo līdzi ņemamās mantas un maiņas drēbes. Vēlāk ļauj bērnam to darīt pašam.
6. Bērnudārzs un skola
Bērnudārzā un skolā bērns nokļūst pavisam jaunā vidē. Viedokļi ir dažādi, pieredzes stāsti un iespējas katrai ģimenei atšķiras. Katram ir savs pareizais un labākais risinājums. Bērnudārzā un skolā bērns apgūst ļoti daudz prasmes – socializēties, draudzēties, klausīties, risināt konfliktus, pastāvēt par sevi un vēl neskaitāmi daudz pozitīvas prasmes, kas noderēs turpmākajā dzīvē.
7. Vasaras nometnes
Vasaras brīvlaiks ir ļoti garš. Izdomāt, ko visu vasaru bērnam darīt, ir izaicinoši. Ciemoties pie vecvecākiem laukos, braukt ceļojumā ar vecākiem, satikt draugus – skan pēc izcilas vasaras. Diemžēl ne visiem tas ir iespējams, un realitātē liela daļa vasaras paiet mājās un pie ekrāniem, jo vecākiem atvaļinājums neilgst 3 mēnešus. Kā alternatīva, ko bērns var darīt vismaz kādu daļu no brīvlaika, ir nometnes. Bērns būs atpūties, apguvis jaunas zināšanas, paēdis, pieskatīts un iepazinies ar jauniem draugiem. Vecāki arī bieži vien pēc nometnes novēro, ka bērns kļuvis krietni patstāvīgāks.
Ja ideja par nometni ieinteresēja, Brīnumzemes dienas nometnes Rīgas centrā vai Āgenskalnā ar prieku satiks Tavu mazo ķiparu, lai kopā aizraujoši pavadītu vasaras saulainās dienas. Katrai nedēļai sava tēma, tāpēc ikviens atradīs sev piemēroto!