Var izraut no rokas. Var demonstratīvi izslēgt. Var vispār izmest ārā un var moralizēt dienām ilgi. Var arī bezspēcībā nolaist rokas. Jā, mēs par gadsimta sērgu – ekrāniem. Dažādas aptaujas apliecina gan to, ka pie ekrāniem pārsteidzoši daudz laika pavada bērni jau trīs četru gadu vecumā (un te arī vecais labais TV tiek ieskaitīts), gan arī to, ka lielākā daļa vecāku jūtas par to vainīgi. Un vienlaikus bezspēcīgi. Mums ir četrreiz divas idejas, ko ar ekrāniem pasākt un kā ar tiem iemācīties sadzīvot tā, lai vilks paēdis un kaza dzīva (tātad mest ārā neko nevajadzēs). Svarīga piebilde: tāpat kā ar diētām, drastiskus ierobežojumus grūti izturēt ilgi, tāpēc izvērtējiet situāciju godīgi un izvēlieties vismērenāko risinājumu.
1. Pašizvēlēts limits
Bērniem patīk autonomija, bet ierobežota autonomija, tomēr visbiežāk par šo laika limitu vecāki izlemj vienprātīgi. Šoreiz ļaujiet bērnam pašam noteikt laiku, pirms tam kopīgi izrunājoties, cik ilgi viņš dienā grib pavadīt pie ekrāniem (var noteikt izmēģinājuma laiku). Uzlieciet par atbildību arī pašam šo limitu ievērot. Laiku, kas pārsniegts, var atņemt no nākamās dienas vai nedēļas nogales. Noderēs bērniem, kas jau saprot, kas ir laiks. Kādā ģimenē četrgadīgā Anna atbildēja, ka viņa pie ekrāniem grib pavadīt četras minūtes, bet patiess bija viņas šoks, ka laiks tik ātri beidzās.
2. Aizliegtās zonas
Tikai viesistabā. Nekad guļamistabā. Nekad pie vakariņu galda. Nekad pēc astoņiem vakarā. Ar katras atsevišķas ģimenes modifikācijām. Nu vismaz nekādus telefonus un planšetes guļamistabā pa nakti. Tiem, kam šķiet, ka modinātājs ir tikai telefonā, atgādinām, ka vēl joprojām eksistē analogie modinātāji. Par pārējo tad atbildību uzņemas pats bērns. Noderēs pusaudžiem.
3. Kāpēc?
Tieši tā: kāpēc tu gribi tagad skatīties TV, skrullēt viedtālruni vai planšetdatoru? Noderēs tiem, kam grūti iet ar strikta laika noteikšanu, savukārt bērnam attīstīs argumentācijas spējas. Pēcāk uzjautājiet arī, ko tad tieši bērns izdarīja ekrānlaikā un kas viņam tajā visā visvairāk patika. Bērniem ļoti patīk, ja jūs izrādāt interesi par lietām, kas viņiem interesē. Ar laiku varbūt jūsu atvase labāk gribēs parunāt ar jums, nevis vērties ekrānā.
4. 20 minūšu likums
Eksperti sakot, ka 30 minūtes ir kritiskais laiks, kad mēs “iekrītam” ekrānā. Pēc 20 minūtēm no tā atteikties ir vieglāk nekā pēc stundas. Tas arī sakrīt ar acu ārstu ieteikumu ik pa laikam pārtraukt skatīties ekrānā un pavērties tālumā. Noderēs maziem bērniem, jo viņiem 20 minūtes vēl ir ļoti, ļoti ilgs laiks. Tomēr pat kādā Anglijas privātskolā, dārgā boarding school, telefoni atļauti vien no astoņiem līdz pusdeviņiem vakarā.
5. Pa godīgo
Vai gan ekrānsērga skar tikai bērnus? Būsim godīgi – arī mēs biežāk veramies viedtālrunī nekā mākoņos un krāsainajā rudenī. Tad nu visai ģimenei nākas godīgi atzīt, ka līdzsvars ir zaudēts. Un visiem kopā tad jāizdomā, kā pie tā tikt atpakaļ. Uzsvars uz “visiem kopā”, nevis vecāki nolemj un bērni izpilda. Un, kad vienošanās panākta, tad tā arī jāpilda, nevis vecāki šmaucas un neievēro solīto, jo ekrānā darāmas steidzamas lietas un vispār viņiem jau sen pāri trīsdesmit.
6. No rīta līdz vakaram
Kamēr apnīk. Nu varbūt ne ēšanas laikā. Tomēr tikai vienu dienu nedēļā. Risinājums ģimenēm, kur atvases citādi ir nodarbinātas pulciņos un nodarbībās un kur garlaicībā nīkstošais stundām ilgi vecākam ausī nedīks, ka “tik druscītiņ gribu paspēlēties”.
7. Vismaz vienu dienu bez
Ja ekrānlieta ir tik ielaista, ka nekas cits nestrādā, tad apņemieties visi kopīgi (jo arī vecākiem vajag ekrānbrīvu dienu) vienu dienu ekrānus nelietot. Nekādus.
8. Ar tehnoloģijām pret tehnoloģijām
Šis “triks” neizslēdz citu “triku” izmantošanu jeb drīzāk būtu saucams par papildtriku. Ja meklētājā ievadīsiet parental monitoring apps, atradīsiet virkni aplikāciju, kas mēdz būt lētākas, dārgākas un dažreiz pat par baltu velti un kas seko, bloķē, atslēdz un citādi vieš vecākiem skaidrību par to, ko tad atvase dara digitālajos ekrānos (uz TV tas neattiecas). Ir arī bezvadu interneta rūteri, kas pēc noteikta laika atslēdz interneta signālu. Bet, pirms tās sākat izmantot, apspriedieties ar bērnu. Vismaz pabrīdiniet, ka tās lietosiet.